AkupunkturaLéčebná metoda staré Číny

image

Ze všech metod, které čínská medicína využívá, je asi nejznámější akupunktura. Legenda říká, že při našlapování bosou nohou na ostřejší předměty si lidé uvědomili pozitivní vliv na určité tělesné neduhy. Jiná legenda vypráví o Žlutém císaři, který měl problémy se žaludkem a při procházce se zranil pod kolenem (tím aktivoval akupunkturní bod) a jeho problémy ustaly. I proto některé zdroje uvádějí Žlutého císaře jako zakladatele čínské medicíny. Podobných legend bychom našli určitě víc.

Energie Čchi proudí v systému drah a kanálů, kterými je každý živý organismus doslova protkán. Na povrchu těla se také nachází velké množství těchto drah a označují se jako meridiány či akupunkturní dráhy. Každá akupunkturní dráha obsahuje různé množství akupunkturních bodů. Během akupunktury se do těchto bodů vpichují drobné jehličky a tím se ovlivňuje proudění energie v organismu. Každý bod má své specifické využití.

 

Účinky akupunktury

Akupunktura ani jiná metoda čínské medicíny nezmění strukturální změny jako je tomu např. při dysplazii. Ale je schopna zlepšit funkci orgánů (obnovit průběh energie) a tím zkvalitní život pacienta až do té míry, že u něj nebude nutná další medikace. Samozřejmě záleží na mnoha okolnostech, jako je délka trvání onemocnění, věk a tak podobně.

Vědecké výzkumy potvrdily, že aplikace jehel do akupunkturních bodů vede ke stimulaci imunitního a nervového systému, tlumení bolesti a zlepšování prokrvení organismu. Konkrétně se zjistilo, že v těchto bodech je snížená elektrická rezistence a zvýšená elektrická vodivost. Navíc buď přímo v daném bodu, nebo v jeho blízkosti se nachází větší množství volných nervových zakončení, arteriol a lymfatických cév.

Mezi dokázané účinky akupunktury patří stimulace imunitního systému, kdy dochází ke zvýšení počtu bílých krvinek a protilátek v krevním oběhu; dále se jedná stimulaci nervové soustavy a zvýšení endogenních opioidů jako jsou beta-endorfiny, serotonin nebo norepinefrin. Máme body, které se užívají pro tlumení bolesti a pak máme body, které stimulují imunitní systém atd. Tak jako nemáme jednu univerzální injekci „na všechno“, ani akupunktura nemá jeden univerzální bod „na všechno“.