Věděli jste, že i kočka může prožívat stres? Chcete zjistit, jak se projevuje a co může být jeho spouštěčem? Pak právě pro vás jsem připravila tento článek, ve kterém i zmiňuji, jak stresu u koček předcházet a jak svému kočičímu společníkovi od stresu pomoci.
V úvodu bych ještě zmínila, že já nejsem tzv. „kočičí psycholog“. Proto následující text nejde až tak do hloubky, je spíš informativního charakteru pro majitele, kteří tento problém řeší poprvé a potřebují základní informace.
Kočky jsou velmi citlivá zvířata, proto mohou reagovat nervózně, naruší-li něco jejich obvyklou rutinu.
Je důležité rozlišovat mezi stresovým chováním koček a nemocemi, na jejichž vzniku se podílí právě stres. Tento článek je zaměřen na projevy stresu u koček. Pokud se stresové chování u kočky neřeší, může propuknout v jednu z nemocí, které zmiňuji v článku Nemoci koček způsobené stresem.
Každá kočka je jiná a každá projevuje svou nepohodu jinak. Typickým příkladem stresového chování je:
Stresový faktor může být jakákoliv změna v prostředí kočky a žádný majitel nemůže dopředu tušit, jaké pocity tím u kočky vyvolá.
Asi nejčastější příčina, se kterou se setkávám ve své praxi já, je to, že majitelé odjedou na dovolenou. Problémy s močením se objeví pár dní po jejich odjezdu nebo krátce po příjezdu. Dále sem patří příchod nebo odchod člena domácnosti, příchod nového zvířete do domácnosti, hluk způsobený rekonstrukcí v domě, přestavění nábytku po rekonstrukci. Některé kočky nesnášejí návštěvy; setkala jsem se i s tím, že paní onemocněla chřipkou a jezdila jí pomáhat dcera a kocourovi se to prostě nelíbilo. A nelíbilo se mu to tak moc, takže si rozškrábal celou hlavu.
V těchto situacích se často majitelé koček obviňují, že dělají něco špatně a svému mazlíčkovi ubližují, přestože se mu věnují, kupují mu kvalitní krmení a v každé místnosti je jeden pelíšek. Problém zkrátka vzniká v hlavě kočky.
Pokud problém trvá dočasně, je potřeba se zamyslet nad tím, co se v domácnosti změnilo/událo a těmto situacím v budoucnu předcházet.
Na trhu existuje velké množství přípravků ,,proti stresu“ koček. Každé kočce vyhovuje něco jiného.
Asi nejznámější je šanta kočičí. Dá se sehnat samostatně nebo se dají koupit hračky se šantou. Já doporučuji pořizovat od někoho, kdo šantu doma pěstuje a hračky vyrábí. Hračky se šantou se dávají vždy na omezenou dobu a je důležité skladovat je v uzavíratelné nádobě, aby vám ,,nevyvoněly“ za pár dní.
Ne každá kočka je tzv. šantová. Některým voní, jiné ji moc nemusí nebo si ji ani nevšimnou.
Dále se používají přípravky z kozlíku lékařského. V lékárně si můžete koupit kozlíkovou tinkturu (neboli tinktura valeriana), kterou nakapete na zem (na dlaždice) – stačí pár kapek. A uvidíte, co vaše kočky na to. Dá se použít i kozlíkový čaj nebo čajové směsi na neurologické problémy.
Další možností jsou doplňky stravy. Tyto preparáty je potřeba dávat několik dní, v ideálním případě týden před předpokládaným stresem. Obsahují látky, které snižují stres.
Dále je možné vyzkoušet homeopatika, Bachovy esence nebo akupunktura.
Pak je tady velké množství preparátů na bázi bylin, ať už zmíněný kozlík, levandule nebo další. Prodávají se ve formě spreje, obojku nebo spot-on tedy kapky, kterou kápnete mezi uši.
Asi nejefektivnější jsou preparáty, které využívají feromony. Feromony jsou látky, které jsou vylučovány tělními tekutinami a slouží ke komunikaci. Příkladem je žlázky na bradě každé kočky. Určitě vídáte vaši kočku chodit po bytě a bradičkou se otírat o rohy nábytku. Ona si vlastně označuje své teritorium.
Feromony, ať už ty přírodní, které vylučuje vaše kočka, nebo ty umělé my lidé necítíme a jsou bezpečné. Vyrábí se buď ve formě spreje nebo difuzéru, který dáte do zásuvky a feromony se vypařují do prostředí. Tady bych ráda upozornila, že každý difuzér je na cca 40 metrů čtverečních. Takže pokud máte velký byt, dáte difuzér do jedné místnosti navíc do té, ve které kočka není – nebude to fungovat. Feromony ve spreji vesměs vydrží v prostředí asi 4 hodiny.
Nikdy kočku nuceně nevystavujte žádnému přípravku. Přípravky nabídněte a sledujte, co na to vaše kočka říká. Aplikaci obojku nebo kapky mezi uši si naplánujte tak, abyste byli doma a obojek mohli sundat, případně kapku mezi ušima vymýt vlažnou vodou.
Rozhodně není vhodné míchat všechno dohromady. Vyberte si jeden nebo dva preparáty, vyzkoušejte je, vyhodnoťte si výsledek a pokud je pozitivní, pokračujte. V opačném případně preparát vyměňte za jiný. Toto se netýká homeopatie a Bachových esencí, které je potřeba užívat dlouhodobě.
Je důležité, aby kočka měla k dispozici škrabadlo. A pokud jej má, musí být správně umístěné. Škrabadlo na nevhodném místě kočku nezajímá. Pokud je to možné, zajistěte své kočce přístup k oknu. Kočky rády koukají z oken. Zajistěte své kočce soukromí; např. pokud je v domácnosti malé dítě nebo je tam hluk, umožněte ji přístup do místnosti, kde bude mít více klidu.
Pokud je v domácnosti více koček, je potřeba, aby tam byl i dostatečný počet pelíšků na preferovaných místech a také dostatečné množství záchodů. Obecně se uvádí, že počet záchodů by se měl rovnat počtu koček + 1, takže pokud máte dvě kočky, měli byste mít 3 záchody. Je důležité vysledovat jaký záchod vaše kočka preferuje – zda odkrytý nebo krytý – a jaké stelivo jí vyhovuje.
Kočka si potřebuje hrát. To neznamená, že nakoupíte velké množství hraček, které jí dáte k dispozici najednou. Mnohem efektivnější je hračky střídat po několika dnech a kočičce se během hry aktivně věnovat. A také pokud máte více koček a vztahy nejsou úplně harmonické, je nutné, aby jste věnovali čas a hru každé kočce. Někdy to znamená i to, že dominantnější jedince necháte ve vedlejší místnosti a věnuje se jen jedné jediné kočce. Kočky nepotřebují trávit hrou dlouhé hodiny. Ke spokojenosti jim většinou stačí je pár minut několikrát denně.
Jako velmi krajní řešení vnímám změnu majitele. Jako příklad mohu uvést ty případy, kdy je kočka nebo kocour v panelákovém bytě a je agresivní vůči členům rodiny a zároveň se opakují epizody nemocí spojených se stresem. Těmto jedincům bude nejlépe někde na venkově, kde se budou moci projevit jako lovci. Pokud majitel změnu odmítá, končí to pro zvíře pravidelnou medikací antidepresivy.
Zvířata obvykle nejsou schopna sama zpracovat a vyrovnat se s stresovými zážitky. Psi a kočky jsou odkázáni na lidskou pomoc. Pokud zaznamenáte nějaké změny v chování u vaší kočky, nepodceňujte je.