VETERINÁRNÍ AKUPUNKTURA

Ze všech metod, které čínská medicína využívá, je asi nejznámější akupunktura.

Energie Čchi proudí v systému drah a kanálů, kterými je každý živý organismus doslova protkán. Na povrchu těla se také nachází velké množství těchto drah a označují se jako meridiány či akupunkturní dráhy. Každá akupunkturní dráha obsahuje různé množství akupunkturních bodů. Během akupunktury se do těchto bodů vpichují drobné jehličky a tím se ovlivňuje proudění energie v organismu. Každý bod má své specifické využití.

ÚČINKY AKUPUNKTURY

Akupunktura ani jiná metoda čínské medicíny nezmění strukturální změny jako je tomu např. při dysplazii. Ale je schopna zlepšit funkci orgánů (obnovit průběh energie) a tím zkvalitní život pacienta až do té míry, že u něj nebude nutná další medikace. Samozřejmě záleží na mnoha okolnostech, jako je délka trvání onemocnění, věk a tak podobně.

Vědecké výzkumy potvrdily, že aplikace jehel do akupunkturních bodů vede ke stimulaci imunitního a nervového systému, tlumení bolesti a zlepšování prokrvení organismu. Konkrétně se zjistilo, že v těchto bodech je snížená elektrická rezistence a zvýšená elektrická vodivost. Navíc buď přímo v daném bodu, nebo v jeho blízkosti se nachází větší množství volných nervových zakončení, arteriol a lymfatických cév.

Mezi dokázané účinky akupunktury patří stimulace imunitního systému, kdy dochází ke zvýšení počtu bílých krvinek a protilátek v krevním oběhu; dále se jedná stimulaci nervové soustavy a zvýšení endogenních opioidů jako jsou beta-endorfiny, serotonin nebo norepinefrin. Máme body, které se užívají pro tlumení bolesti a pak máme body, které stimulují imunitní systém atd. Tak jako nemáme jednu univerzální injekci „na všechno“, ani akupunktura nemá jeden univerzální bod „na všechno“.

Kde akupunktura pomáhá?

  • Chronická onemocnění
  • Management bolesti
  • Neurologické deficity

Akupunktura se s postupy západní veterinární medicíny nevylučuje. Znamená to, že je možné i při podávání jakýchkoliv léků aplikovat akupunkturní jehly.

Před první návštěvou

Ve své praxi se často setkávám s dlouhodobě nemocnými pacienty. Aby mohla být terapie úspěšná, je nutné znát aktuální stav pacienta. Pokud jste u svého veterinárního lékaře absolvovali nějaká vyšetření (rentgenový snímek, vyšetření krve), je vhodné připravit si aktuální výsledky.
Pokud je nemáte – nevadí. Napište si alespoň názvy léků, které vašemu zvířátku pravidelně podáváte.
Na akupunkturu připravte svému zvířátku deku nebo pelíšek, který zná – bude se cítit pohodlněji.

+420 704 332 707
info@meridianpet.cz